top of page

Zor Zamanlar için Sevgi ve Şefkat Meditasyonu
10 Şubat 2023 Saat 20.30-21.15

Tonglen meditasyonu, Tibet Budizminde var olan sevgi ve şefkat geliştirmeye yönelik bir meditasyondur. Tonglenin anlamı; Vermek, Almaktır.  

Tonglen’deki ana fikir, diğerlerinin mutlu ve acıdan kurtulmalarını dilemektir. Bu meditasyonla kendimizin mutluluğundan çok diğerlerinin mutluluğuna odaklanırız.

Güney doğu şehirlerimizde yaşananları düşünürsek, acıyı hissetmemek mümkün değil. Zihnin sürekli olarak takılı kaldığı konulardan bizi uzaklaştırma gücü olan büyük bir felaket yaşıyoruz. Bu tür zamanları var olan enerjimizi yumuşatmak ve yaşanan felaketten faydalanarak hep birlikte pozitif enerji alanını arttırabiliriz. Tabii bu meditasyonla onların enerjisini fiziksel olarak azaltacağız demek istemiyorum. Bu meditasyonu yaparak pozitif enerjinin gücünden faydalanabiliriz.

Büyük Budist rahip Shantideva, bir kitabında şöyle diyordu; “Etrafımızdaki insanlar, aydınlanmış bir zihne sahip olmamıza yardımcı olurlar. Örneğin bizi rahatsız eden insanlardan sabrı öğreniriz. Acı çeken insanlar sevgi ve şefkati hatırlamamıza sebep olurlar. Bizi tehdit eden insanlar olduğunda tepki vermediğimizde tolerans göstermeyi öğreniriz. Depresyonda olan bir insana elimizi uzattığımızda bencilliği önlemiş oluruz, bizi sabote eden kıskançlığı bıraktığımızda keyfi deneyimleriz.”

Güneydoğu yaşanan büyük fekaket, yumuşak bir kalp geliştirmeye yardımcı olabilir. Dünyada var olan acımasızlık enerjisinin kapladığı alanın küçülmesine aracı olabiliriz.  Her birimizin dünya bilincini oluşturduğumuz düşünülürse, kendi bilincimizde yarattığımız en ufak bir gelişimle, tüm dünyanın bilincini de dönüştürmek mümkün hale gelir. 

Hadi hep birlikte bütünle olan direk bağlantımızı hatırlayalım 
Bu etkinlik ücretsizdir 
Profildeki linkten kayıt olabilirsiniz 

bottom of page