top of page
Meditasyon

MERHAMETİN 50 TONU

Kendinle Arkadaş Olmanın Yolu

Grubunu Oluştur, Bize Ulaş

Size Özel Olsun

Kendine merhamet, hayatımızın yanlış anlaşılabilen ve ihmal edilen bir parçası. Kendimize merhamet göstermediğimiz sürece hayatın bir parçası olan acı veren zor durumlarla birlikte olmaktan mahrum bırakmaya  devam edeceğiz. 

 

Yaşamında değişiklik yapmak isteyen, ancak motivasyon ve öz eleştiri sebebiyle zorluk çeken herkes, kendine şefkat uygulamasından yararlanabilir. Kendimizi nezaketle motive etmenin, öz eleştiri, korku ve saldırganlıktan çok daha etkili olduğu bulunmuştur. Araştırmalar gösteriyor ki, kendi acımızla ne kadar çok birlikte olabilirsek, düzeltmek, kurtulmak, uyuşmak ya da etkilenmek zorunda kalmadan başkalarıyla bağlantıda kalmayı başarabiliriz. 

Bu dünyada doğduğumuz andan itibaren hayatımızı sürdürmek, bir kimlik edinmek üzere bir sürü şey öğretilir. Diğerleri ve kendimize fayda sağlamak için de manevi yolda ilerlememiz gerektiği öğretilir. Kendimiz ve diğerleriyle ilişkilerimiz de sorun yaşadığımızda, olumsuz iç konuşma, eleştirel düşünme, yargılayıcı ve özellikle kendimize karşı çok acımasız olabiliyoruz. 

 

Bu Atölyede kendinize şefkat göstermeyi öğrenerek, kendinizle kabullenme ve sevgiyle birlikte olmak, İç sesinizi destekleyici ve şefkatli hale getirmek için nasıl dönüştürebilmek, kendinize karşı doğru davranmak hakkında iç görü elde edebileceksiniz. Bu şekilde kendinizle ve eylemlerinizle arkadaşça ilişki kurarak pozitif yönde bilgelik ve şefkat kapasitenizi bağlantıya geçme fırsatını yakalayabilirsiniz.

 

 Kendine Karşı Şefkat Çoğumuz için Söylemesi Yapmaktan Daha Kolay!

Gerçek şu ki kendimize diğerlerine göre daha acımasız olabiliyoruz. Kendine merhamet, hayatımızın yanlış anlaşılabilen ve ihmal edilen bir parçasıdır. Bu da, çoğumuzun sahip olduğu doğal sistemi sakinleştirerek hayatın bir parçası olan acı veren zor durumlarla birlikte olmaktan mahrum bırakması anlamına gelir. 

 

Yaşamında değişiklik yapmak isteyen, ancak motivasyon ve öz eleştiri sebebiyle zorluk çeken herkes, kendine şefkat uygulamasından yararlanabilir. Kendimizi nezaketle motive etmenin, öz eleştiri, korku ve saldırganlıktan çok daha etkili olduğu bulunmuştur.

 

Kendine Karşı Şefkat Meditasyon Atölyesi Neler İçeriyor?

Bu atölye çalışması terapi değildir. Bu atölye hem teori, bilim ve araştırma bulgularını hem de deneysel alıştırmaları ve uygulamaları yanınızda götürebileceğiniz meditasyon konusunda kendinizi geliştirebileceğiniz içeriye sahiptir.  Zoom üzerinden yapılacak bu meditasyon çalışmasında anket, tartışma ve gözden geçirmelerle birlikte merhameti içselleştirmenizi sağlayacak denenmiş uygulamalar da yer almaktadır.

İçerik oluşturulurken daha fazla öz şefkatle yaşamanın yararları üzerine araştırmalara öncülük eden Dr. Kristin Neff ve Dr Barbara Fredrickson'nın çalışmaları ile Tibetli Budist Öğretilerden faydalanılmıştır. Kendine Karşı Şefkat Atölyesinin İçeriğinde Yer Alan Bazı Konular:

  • Kendine Merhamet Göstermenin Neresindesiniz?

  • Kendimize daha fazla şefkat göstermeye neden ihtiyacımız var?

  • Merhamet Nedir ve ne değildir?

  • Kendine Merhamet Göstermenin Faydaları Nedir?

  • Şefkat Eksikliği Nereden Geliyor?

  • Zihnin Doğası Nedir?

  • Acı Nedir? Acının Doğası Nedir?

  • Hayatınızda şefkat/merhamet nasıl uygulanır ve geliştirilir?

  • İçimizdeki Şefkatli Sesi Keşfetmek

Örnek Zamanlama:

14 Mart Pazar Saat 16.00-19.00

17 Mart Çarşamba Saat 19.30-21.30

21 Mart Pazar Saat 16.00-18.30

24 Mart Çarşamba Pazar Saat 19.00-21.00

Ücret: 750.- KDV Dahil. Kendine Merhamet Atölyesine katılanlar ayda bir kez yapılan Meditasyon Cafe atölyesine takip eden iki ay boyunca katılabilecekler. 

Kendine Merhamet Yolunda Sizinle Birlikte Olmak Bizi Çok Mutlu Ediyor

 

Bu atölye giriş niteliğindedir ve diğer tüm yaşamı değiştiren / iyileştiren uygulamalar gibi, faydaları deneyimlemek için sürekli uygulama gerektirir. Bu atölye bunu teşvik etmek ve size daha fazla bilgi edinmeniz ve pratiğinizi başlatmanız için araçlar sağlamaktır.

bottom of page