top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıSibel Kavunoğlu

Duygu Farkındalığı - II


( Bu yazıyı okumadan önce Duygu Farkındalığı –I başlıklı yazıyı okumanızı öneririm)

“ Duygu Farkındalığı” çalışmasına yapmaya başlamadan önce, bu çalışmanın size nasıl hizmet edeceğini belirleyin. Size nasıl hizmet edeceği, niyetiniz olsun. Sonrasında ise tıpkı “Nefes Farkındalığı” çalışmasında yaptığınız gibi 20 dakika boyunca tek başınıza kalacağınız sakin bir yer edinin. Önce nefes alış verişinize odaklanın. Sonrasında ise her nefes alış verişinizde bedeninizin daha da rahatladığını hayal edin. Bedeniniz iyice rahatladıktan sonra, geçmişte sizi kızdıran bir olayı ve o an hissettiklerinizi hatırlayın. Bakın bakalım, o an hissettiğiniz duygu nasıl bir duyguydu? “Çaresizlik mi? ”, “Üzüntü mü?”, “Kızgınlık mı?”, “ Nefret mi?” vb. gibi.

Şimdi de o duygu içine girin. Ve onunla kalın. Bu çalışmayı yaparken araya düşüncelerin girmesi çok normaldir. Düşünceler her geldiğinde tekrar nefesinize odaklanıp o anı ve oradayken hissettiklerinizi hatırlayın. Ve o hissi bedeninizde hissedin. Yapmamanız gereken tek şey “ niye bunu bana yaptı” “ ben zavallıyım” “ hep benim başıma geliyor” şeklindeki dramalara girmektir. Bu tarz cümleler egoya aittirler. Ego, sizi, “kurban “ ya da “suçlu” konumuna sokacaktır ki bu halin pozitif bir sonuç doğurması imkânsızdır. Bu yüzden de bu tür düşünceleri bir kenara bırakıp nefesinize ve o andaki duyguya odaklanın. Bedeninizin neresinde bu duyguyu hissettiğinize, nerelerde daha yoğun olduğuna bakın. Herhangi bir yorum yapmadan o hisle birlikte olun. Hissi iyice tanıdıktan sonra aynı hissi daha önce ne zaman hissettiğinizi kendinize sorun. O anın kendiliğinden size gelmesini bekleyin. Geçmişte aynı hissi hissettiğiniz an geldiğinde o ana bakın. Bakın bakalım, o anda neler oldu, neler yaptınız, nasıl sonuçlandı. Bir müddet o anda kalın. Olanlar ile ilgili farkındalık gelir ise geçmişte aynı hissi hissettiğiniz başka bir ana gidin. Orada neler olduğuna bakın. Bu şekilde devam edin. Zamanla bu duygunun aslında yeni bir şey olmadığını eskiden gelen bir hayalet olduğunu fark edeceksiniz. Kaynağına ulaştığınızda ise bu hissin sebebi ile karşılaşacaksınız.

İşte o zaman kendiniz ve deneyimlerinizle ilgili güzel farkındalıklar kazanmaya başlayacaksınız. Ve bu şekilde yaşamınızdaki döngülerin tekrarlanması da engellenmiş olacak.

Her daim sevgi ve ışıkla

61 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page