top of page
Ara
  • Sibel Kavunoğlu

Bilinçli Alınan Nefes Ne Yapar?


2005 yılından beri nefes çalışmalarının içindeyim. Nefesi yapmayı ve paylaşmayı çok seviyorum. Nefes öyle bir şeydir ki, faydaları ne kadar anlatılırsa anlatılsın, denenmediği sürece nasıl bir şey olduğunu anlamak zordur. Geçenlerde bir kafede oturmuş bir şeyler yazarken yan masada oturan bayanın, arkadaşı ile yaptığı telefon konuşmasına kulak misafiri oldum. Konuşmalardan, kadının arkadaşının meşhur dizilerden birinin senaristi olduğunu ve yeni konu bulmakta zorlandığını anladım. Yanımdaki kadın, arkadaşına şöyle bir öneride bulundu; “Şimdi sana bir eğitim önereceğim, bu eğitime git, yaratıcılığının artmasına sebep olacak ve bu sıkışmışlıktan kurtulacaksın “. O an epey zamandır bu köşede nefesle ilgili bir şeyler yazmadığımı hatırladım. Ve bu yazıyı yazmaya karar verdim.

O gün yan masada oturan kadının söylediği gibi içerisinde nefes olan güçlü farkındalık çalışmaları kişinin yaratıcılığına büyük katkısı vardır. Ben de yazı yazmaya nefes çalışmalarından sonra başladım. Nefesin, yeni bir şeyler yaratmakta zorlanan, yaratıcılığının iyi olmadığına inanan kişilere çok yardımı dokunur. Nefesin insan zihni üzerinde yapabildiği en etkili şey, düşünceleri sakinleştirmektir. Düşünceler sakinleştiğinde güzel bir şey olur. Artık bizi durduran düşüncelere tutunmamaya başlarız. Bu da içeride var olanın ortaya çıkması anlamına gelir.

Şimdi de nefesin insanların yaşamında yarattığı değişim ve dönüşümle ilgili bir kaç bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum. İnşallah bu bilgiler henüz nefese başlamayanları ikna etmeye yeterli olur...

Sınav sürecindeki çocuklar için; sınav stresini azaltır. Sınav öncesi hissettikleri heyecan endişeden çok sorulara odaklanmalarını sağlar.

Kariyer Sahibi olan İnsanlar için; Bireylerin sezgisel akıllarına başvurmalarını yardımcı olur. Bu şekilde karar alma kolaylaşır, kişi temel inanç sistemlerini kavrar, bulunduğu organizasyona daha fazla değer katmaya başlar. Kişisel anlayışı yüksek olan yöneticiler organizasyon içindeki görevlerini çok daha iyi gerçekleştirir.

İbadet eden insanlar için; Allah, yaratıcı her ne şekilde tanımlıyorsanız, evrende var olan yaratıcı enerjiyle var olan bağlantıları daha da güçlenir.

Gücünü Hissedemeyen Kadınlar için; göğüs nefesinin hakim olduğu ülkemizde tüm kadınların nefese bir an evvel başlaması gerektiğine inanıyorum. Duygusal açıdan, çok güçlü olan kadınlarımız, çevresindekilerin endişesini, üzüntüsünü, kızgınlığını, acısını hissederler. Hatta hissettiklerinin kendilerine ait olduğunu düşünenler de olur. Bu da güçlerini kaybetmelerine sebep olur. Nefes ile güçlerini tekrardan keşfedelerler ve böylece sevgilerini daha iyi ifade etmeye başlarlar.

Zihinsel engelli olan kişiler: Daha sakinleşirler, odaklanma kapasitelerinde iyileşme görülür.

Her daim sevgi ve ışıkla

Sevgiler


26 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page