top of page
Ara
  • Sibel KAVUNOĞLU

Nefesiniz Ne Kadar Açık ?


Bedenimizde yedi temel enerji alanı vardır. Bu enerji alanları eşeysel, pankreas, böbrek üstü, timüs, tiroit, epifiz, hipofiz gibi yedi farklı endokrin beziyle bağlantı halindedir. Bu bezlerin eksik ya da fazla çalışması durumunda beden sağlığımız bozulur, yaşlanma başlar. İşte bu yüzden de hormonları dengelemek için fiziksel zihinsel ve duygusal olarak dengede kalmak çok önemlidir.

Nefes çalışmaları da fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal olarak bedenin dengede kalmasına yardımcı olan en güçlü aktivitelerden biridir. Bedenin dengeli bir hale gelmesi bedenin kendini iyileştirmesine sebep olan güçlü, bağlantılı ve açık bir nefestir. Açık nefesle bedendeki kısıtlanmış bölgelere doğru nefes almaya başlarız, bu sayede bedende hücresel düzeyde titreşimsel değişiklikler meydana gelir. Bu titreşimsel değişim, geçmişte bize acı veren hatıraları da dönüştürür. Nefes çalışmaları sonrasında insanların daha sağlıklı, daha huzurlu olmalarının sebebi budur.

Peki açık nefes denilen şeye nasıl erişilir?

Mükemmel açık nefes bir dalga gibidir. Önce karın bölgesi kalkar, sonra göğüs bölgesi; sonra göğüs bölgesi alçalır, bunu karın bölgesi izler. Açık nefeste tüm solunum sistemi kullanılır. Açık Nefes olmadığında birbiri ardına devam eden nefesler arasında duraklamalar var demektir. Nefes alış veriş arasındaki duraklamalar kendimiz hakkında bir çok önemli bilgiler verir. Örneğin, nefes vermeden önce bir boşluk yani duraklama var ise, bu olumsuzluğu serbest bırakmaktan korkmanın ya da olumsuzluğu ifade etmenin işaretidir. Ve bu nedenle Transformal nefes seanslarında kişilerin nefeslerindeki her türlü arayı elimine etmeleri için yönlendirme yaparız. Nefes alma alışkanlıkları bir kez açıldıktan ve nefes almak otomatik hale geldikten nefes aktive olmuş demektir. Nefes alıp verme süreci çaba gerektirmez ve genellikle büyük bir rahatlama hissi olur, kişi kendini hafiflemiş hissetse de sürekli bilinçli bir haldedir.

Her Daim Sevgi ve Işıkla

Kaynak: Dr. Judith Kravitz’in özel notlarından alınmıştır.


54 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page