Meditasyon Nasıl Yapılır?

January 28, 2014

Belki de hayattaki tek amacımız tüm yaşamı meditasyon yapıyormuş geçirmek olmalı. Bazen bir şey yapmaya niyetleniriz. Aradan üç, dört ay geçer bir de bakmışız yapmayı istediğimiz şey ile ilgili ilerleme kaydetmemişiz. Ya da” hep benim başıma geliyor” dediğimiz şeyin neden bizim başımıza geldiğini anlayamayız. İşte bu ve buna benzer örnekler de ilerleme gösterdiğinizde her anı meditasyon yapıyormuş gibi yaşıyorsunuz demektir.   

Şimdi gelelim şu meditasyon denilen şeyi nasıl yapabileceğimize; Öncelikle her sabah ve/veya akşam kendinize 5 ya da 10 dakikalık randevu vermekle başlayın. Bu da bir hafta boyunca kendinizle 35-70 dakika birlikte olacaksınız anlamına gelir. Buna hazırsanız, her şey tamam demektir.  

İşte size birkaç değişik meditasyon yöntemi; Aşağıda yazdığım yöntemlerin hepsi de güçlüdür. Ama önemli olan sizinkinin hangisi olduğudur. Meditasyon çalışmalarımda tüm bu teknikleri aynı anda denetirim. Ve hangisi kolay ve yakın geliyor ise onu uygulamalarını isterim. Hadi deneyin, bakın bakalım sizinkisi hangisi olacak? 

Meditasyon yaparken sessiz bir