top of page

Dünyayı Keşfediyorum

Güney,Orta ve Kuzey America

Sibel Kavunoglu 2012-2013

 

 Bu seferki seyahatimde dünyanın sonuna doğru dünyanın en güney ucuna gidiyorum. Maya'ların sihirli diyarına uğrayacağım. Bu seyahati yapmayı iki yıldır düşünüyordum, kısmet bu seneyeymiş. Bu seyahate ne kadar mı hazırlandım? Hiç...... 

Güney Amerika'da görülecek o kadar çok yer var ki. Önceden planlama yapmak çok zor. İlk durağım Londra olacak. Londra'dan sonra Rio de Janerio oradan İguazu şelaleri, Tangolar diyarı Buenos Aires ve dünyanın sonu Patagonya... O güzelim uçsuz bucaksız topraklar, buzullar, deniz aslanları, penguenler, çok şanslıysam balinaları da görebileceğim!

 

Patagonya'dan sonra gökyüzüne biraz daha yaklaşabileceğim Bolivia, pembe yunusların diyarı Peru ve Ekvator'a uğrayacağım. Son olarak da Colombia, Panama, Nikaragua, Belize ve geçmişte Mayaların yaşadığı Yucatan, Cancun ( belki süpriz yapıp Küba’ya da geçebilirim) ve Boston'dan İstanbul'a dönüş. Niyetim 21 Aralık'ta Peru’da, 31 Aralık'ta ise Ekvator'da sıfır noktasında olabilmek, yeni insanlar tanımak, değişik deneyimlerle kendimi şımartmak ve önemlisi ruhumu daha fazla tanımak...

Güney Asya

Sibel Kavunoglu 2012

 

 3 Aralık itibariyle İstanbul’dan Delhi’ye uçuyorum. Geçen seneki planıma göre bu tarihlerde Güney Amerika’ya gidiyor olacaktım, Dalai Lama’nın 32.Kalachakra çalışmasını Bodhgaya’da yapacağını öğrenir öğrenmez tüm seyahat programımı değişti. Hazır Asya taraflarına gitmişken de daha önce görmediğim Güney Hindistan, Sri Lanka, Bangkok, Laos, Vietnam oradan da Singapur ve Bali’yi de göreyim diyorum. İçlerinden sadece Vietnam ve Laos’un vizesinde netlik yok, bu sebeple Bangkok’a mecburi iniş yapıp vize almaya çalışacağım. 
Bu sefer ki seyahatime birkaç dostumda katılacaklardı ama maalesef kısmet olmadı. Gezimin son bölümündeki Bali kısmına sevgili minik kuşum Duyum Boston’dan katılacak. Son dakikada belki sürpriz bir katılımcı olabilir, kim bilir? 

Uzak Doğu, Asya ve Hindistan

Sibel Kavunoglu 2011

 

Evet , yine bana yol göründü. Değişik yerleri gezip görmeyi, yeni şeyleri öğrenmeyi, bilgelerle tanışmayı ve bilinmezliğin akışına kendimi bırakmayı dört gözle bekliyorum. Bu seferki gezim 3 ayrı etaptan oluşuyor. Gezimin bir ve ikinci etabında sevgili dostum Pınar “ the iyiinsanlar için” nin organizasyonuna dahil olacağım. 13 Şubatta ilk olarak Bangkok’a , oradan da doğru Burma’ya uçacağım. Rehberimiz Tayland’ta 8 sene rahiplik yapan şu an ise farkındalık/vipassana eğitmenliği yapan Jeff Oliver olacak. Burma (Myanmar) dünyanın en gizemli ve büyüleyici ülkelerinden biri. Ünlü Kral ve ben filminde Kral'a hediye olarak gönderilen Burmalı kızın ülkesi... Güler yüzlü ve misafirperver Burmalılarla tanışıyor olacağız. Tabii bütün bunların yanında Thailand’ta meşhur Tay masajı ile beyaz kumları olan mavi sular da serinleyip dalış yapmak keyfini yaşayacağız.  


27 Şubatta gezimin 2.etabı başlıyor olacak. İlk önce Kamboçya’da Anchor tapınakları ve sonrasında ise deniz, kum,masaj, gün batımı, gün doğuşu…..romantik olan her ne var ise deneyimleyebileceğimiz Koh Chang adasına doğru yol alacağız. ....

İran 2011

Sibel Kavunoglu Temmuz 2011

 

Eminim içinizden “Bu sıcak mevsimde İran’a gitmek de ne oluyor? şeklinde düşünüyorsunuz. Aslında temmuz sıcağında İran’a gitmek bana da pek akıllıca görünmüyordu. Gezi tarihi önceden kararlaştırılmış olduğundan İran’a gerçekten gitmek istiyorsam bu tarihe uymak zorundaydım. Ya da İran’a gitme sevdamdan vazgeçecektim.


İran’daki hava sıcaklığı dışında beni endişelendiren diğer konu ise örtünecek olmamızdı. Neyse ki sevgili rehberimiz Zafer Bozkaya gitmeden önce İran’daki bayanların nasıl giyindiğine dair bazı fotoğraflar yollamıştı. Fotoğraflarda İranlı bayanlar genellikle pantolon ve kalçalarını kapatan uzun bluzlar giyiyorlardı. Başları yarı örtülüydü. Saçlarını topuz yapıyorlar ve başörtüsünü bu topuz çıkıntısı üzerinden başlatarak takıyorlardı. Saçlarının ön tarafı tamamen açıktaydı. Şeriat kanunları halen geçerli olduğu için başörtüyü tamamen çıkartamıyorlardı.

Nepal- Hindistan 2010 

Sibel Kavunoglu 2010

 

 Ağustos ayında 2 ay sürecek güzel bir yolculuğa çıkıyorum. Rotam Hindistan ve Nepal....Oralardayken başka yerlere kaçar mıyım ? bilemiyorum. 17 ağustos’ta sabaha karşı 3:00 gibi yolculuğumun ilk ayağı olan Delhi topraklarına ayak basacağım.Ve böylece11 gün sürecek Kuzey Hindistan yolculuğumda başlamış olacak. Önce Delhi’de Red Fort, Jama Masjid, İndia Gate ile Jain Tapınağını ziyaret edip, oradan Taç Mahali görmek için Agra’ya uzanıyor olacağım. Agra’dan sonra ise Jaipura geçiyor olacağım. Jaipur’da gezilecek bir çok yer var. Önce Pink City’e sonra Monkey Temble, Tiger forta gidip sonra fillerin yardımıyla Amber Fort çıkacağım. Hindistana gelip te kına yaptırmadan olmaz. Chowki Dani’de kına yaptıracağım belki bir de el falı baktırırım belli mi olur!! 

 

Jaipurdan Varanasi’ye gelişim 23 ağustos gibi olacak. Varanasi görmeyi çok arzuladığım yerlerden biri. Ganj nehrinde ölüleri yakma töreni ile Aarti seromonisini katılacağım. Varanasi’deyken İpek kumaşlarının satıldığı ipek pazarına uğramayı düşünüyorum. Varanasi’de son olarak Buda’nın ilk dersini verdiği Bhamekh Stupaya uğrayacağım......

bottom of page