Ara
  • Sibel Kavunoğlu

Sevmek mi Sevilmek mi?- I


“Sevmek” mi? “Sevilmek” mi? En çok hangisini tercih ederdiniz?

Bu soruyu, bazılarınız sevilmek, bazılarınız sevmek, bazılarınız ise “ikisi de birlikte olmaz mı?” şeklinde yanıtlamış olabilir. Kesin kararınızı vermeden önce aşağıdaki küçük analize bir göz atmanızı öneririm.

Sevmek işine soyunmak istiyorum diyenlerdenseniz; sevmek için, kendinizi tanımanız gerekir. Çünkü zihin, beden ve ruhunuzun neleri sevdiğini öğrenmeden sevmek olmaz. Bu da bir sürü yeni deneyime “evet” demek anlamına gelir. Bu sayede sürekli gelişme fırsatını yakalarsınız

Sevilmek, daha çok başkalarına hizmet etmekle ilgilidir. Kişi, kendisini nasıl sevdireceğini insanlara hizmet ederek öğrenir. Fakat başkalarına hizmet ettiği sürece kişi hayallere veda etmesi gerekecektir.

Sonuç olarak sevmek, kişinin kendisini keşfetmesi, sevilmek ise başkalarını keşfetmesi ile ilgilidir. Sevilmek istiyorsak, kendimizi düşünmeyi bırakmalı, sevmeyi istiyorsak, kendimizi tanımaya odaklanmalıyız. Hem seveyim, hem sevileyim dersek olmaz. Çünkü sevmek ve sevilmeye giden yollar birbirinden farklıdır.

Tabii bir de “bu kimin işi” konusu var. Örneğin, “Sevilmek” diğerlerinin ya da Allah’ın işidir. Şimdiye kadar, başkalarının özgür iradesine müdahale ettiğinizde ne kadar mutsuz olduğunuzu fark etmiş olmalısınız. “Sevmek” bizim işimizdir. Çünkü sevmek için başkalarından yardım almaya gerek yoktur

Bu konuya bir sonraki haftaki yazımda da devam edeceğim.

Her daim sevgi ve ışıkla


0 görüntüleme

İletişim

TKS Eğitim ve Danışmanlık

by Sibel Kavunoğlu

Bizi Takip Edin

  • Instagram Social Icon

Boyalı Köşk Sok Yurt Apt 11/2 Arnavutköy Beşiktaş I İstanbul

  • LinkedIn Social Icon

Whatsup&Tel: 0554 268 02 87

Photo to wix.archieve,  Logo credit to Sevim Dalan