top of page
Ara
  • Sibel KAVUNOGLU.

Nefes Almak Ne Kadar Tehlikeli?


Nefes almanın tek bir durum dışında tehlikesi yoktur. Hatta bildiğiniz gibi yaşamda kalabilmek için nefes almaktan başka çaremiz yoktur. O tek bir durum ise anormal şekilde derin ve hızlı soluk alındığında ortaya çıkar. Bu duruma Hipervantilas­yon denir. Bir dakika içerisinde alınan nefes sayısının erkekler için 12-14, kadınlar için ise 14-15 olması önerilir. Bu değerlerde aşırı artış bedendeki karbondioksit miktarında değişime sebep olur. Kandaki karbondioksit oranı, kandaki oksijen oranı kadar önemlidir. Çünkü karbondioksit bedendeki alkalin ve asit karışımının istenilen oranda kalmasına yardımcı olmaktadır.

Nefes konusunda uzman Dr. Robert Fried yaptığı klinik çalışmalar sonrasında böbrek rahatsızlıkları, diabet, dikkat bozukluğu, ellerde ve ayaklarda soğuma, baş ağrıları, aşırı tepki verme, kaslarda gerginlik ve kasılmanın hiperventilasyonun sonucu olduğunu tespit etmiştir.

Hipervantilasyonu önlemeye yönelik uygulamalar şunlardır. ;

  1. Gün içinde nefesinizin hızlanıp hızlanmadığını gözleyin. Hızlandığını fark ettiğinizde bedeninizi rahatlatın ve diyafram nefesine yönlenin. Nefes alışınızın tam ve derin olmasına ve nefes verişinizin tamamlanmış olduğundan emin olun.

  2. Evde bahçede çalışırken, yemek yaparken, dikiş dikerken yaptığınız iş ile nefesinizi uyumlayın

  3. Gün içinde yapmayı planladığınız işlerin o gün bitmesi gerekip gerekmediğini şöyle bir gözden geçirin. Acelesi olmayanları bir sonraki ya da daha ileriki günlere bırakın.

  4. Rahatlatıcı küçük nefes egzersizleri yapın. İşte size “Buddha’nın öğretilerinde yer alan bir çalışma;

Rahat bir yere oturun. Ve nefes alış verişinizi izlemeye başlayın. Nefes alıp verirken içinizden aşağıdaki cümleleri söyleyerek nefesinizi takip edin.

  • Nefes alıyorum, bedenim rahatlıyor

  • Nefes veriyorum, gülümsüyorum

  • Nefes alıyorum bedeni ve zihnim rahatlıyor

  • Nefes veriyorum, gülümsüyorum)

  • 5. Son olarak uzman kişilerden doğal nefes almayı öğrenin…

Her Daim Sevgi ve Işıkla

(*)1-3 şıkta yer alan öneriler Donna Farhi’nin “ Breathing book” isimli kitabından alınmıştır.


77 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page