top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıSibel Kavunoğlu

Tam Bana Göre


Şimdilerde yolu, kişisel gelişimden geçmemiş bir insana rastlayamazsınız. Bazıları kişisel gelişim kitaplarını sular seller gibi okuyarak kendisini geliştirir. Bazıları okumanın ötesine geçer, kişisel gelişim eğitimlerine katılır. Bu eğitimlerden bazıları ‘’tam bana göre’’ dedirtir. ‘’ Tam Bana Göre’’ dedirten uygulamalar, eğitimden eve döndükten sonra bir ay belki de iki ay kadar yapılır, sonra nedense vazgeçilir


Bana göre bu vazgeçmenin sebebi, alışkanlıklardır. Alışkanlıkların hayatımızdaki varlıkları sandığınızdan daha yaygındır. ‘’Tam Bana göre ‘’ uygulamalarının önüne geçmelerinin sebebi, konfor alanında kalma isteğidir. Alıştığımız elimiz altındaki birçok şeyin eksiklerini bilsek de çok güzel ve en iyisi olduklarını düşünürüz. Onlarla birlikteyken rahat ve huzurlu bir hayatımız olacağına inanırız. Halbuki, alışkanlıklar, ‘’ Tam Bana Göre’’ dedirten uygulamaların sağlayacağı faydalardan bizi uzaklaştırırlar. Bu durumu çok canlı bir örnekle anlatmak istiyorum.

Diyelim ki üzeri yabani otlarla çevrili birkaç dönüm araziniz var. Yabani otların temizlenmesi çok kapsamlı bir iştir. Yabani otları temizlemeye başladığınızda yabani otların temizliği dışında, toprağın havalandırılması, fide ve tohumların ekilmesi, sulanması gibi bir sürü işin daha olduğunu fark edersiniz. İçinizden bir ses, bu çok zaman alacak der. Bahçe düzenleme süreci boyunca her sabah kalktığınızda gördüğünüz tek şey toprak olur. Bu çıkmazdan kurtulmak için yapabileceğiniz tek şey tohumlar yeşerdiğinde, çiçekler açmaya başladığında bahçenizin nasıl olacağını net bir şekilde imgelemektir. Net değilseniz hayal ettiğiniz bahçeden vazgeçmeniz an meselesidir.


‘’Tam Bana Göre’’ uygulamaları için zaman ayırmakta işte böyle bir şeydir. Her gün pratik yapmak zor gelir. Çünkü zihin hemen gerçekleşmesini ister. Zihne çalışmak bu anlamda tıpkı bahçedeki gibi zaman ister. Zorlu bir iştir. Size en çok zorluk çıkartan, bir iki gün sonra bırakıp ‘’buna harcayacak zamanım yok, çok yoğunum, çok zor’’ düşüncesinin ta kendisidir. İşte bu noktada yapılması gereken ‘’Tam Bana Göre’’ dedirten uygulamaların size neler sağlayacağını hatırlamaktır. Faydasını hatırlamadığınız sürece parmağınızı dahi oynatmazsınız. Tembellik yakanızı bırakmaz. Bu yüzden de kendinize ara ara ‘’tam bana göre’’ dedirten uygulamaların sağlayacağı faydaları hatırlatmanız gerekir. Aynı uygulamaları yaparak belli bir sonuca ulaşmış kişileri hatırlayarak ‘’ben de onlar gibi yapabilirim’’ demek çok yardımcı olabilir.

Alışkanlıklarınızın sizi ele geçirmesine kulak vermediğiniz her an, gerçekten zorlayıcıdır. Alışkanlıklarınıza karşı çıktığınız her an için kendinizle gurur duymalısınız. Bu tıpkı diyet yapmak gibidir. Diyete başladığınızda kek ve pastaları yemeye ara verirsiniz. Kekin lezzeti sürekli sizi kendisine çeker. Dur dediğinizde, pratiğinizi yapmak için çaba gösterdiğinizde kendi potansiyelinizle bağlantıya geçmiş olursunuz. Evet, yapabiliyorum demiş olursunuz.

Siz, Siz olun, Her sabah kalkar kakmaz mumunuzu yakın, odanızı havalandırın. 5 dakika süresince kendinize özel bir alan oluşturun. Pratiğinizi yapın. Gün boyunca insanlarla tartışmadan, dengenizi bozacak seçimlere yönelmeden gününüzü geçirmeye niyetlenin. Akşam yatarken o günü gözden geçirin. Yapabildikleriniz için kendinizi kutlayın, sadece bir 5 dakika daha.

Her Daim Sevgi ve ışıkla


Kaynak: Budist öğretiler

55 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page