top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıSibel Kavunoğlu

Mutluluk Bir Nefes Ötesinde


Nasıl nefes alıyorsak o şekilde yaşarız. Tek bir nefesin, hayatınızın üzerindeki gücü olduğunu, kabul etmesi zor gibi görünse de bu bilgi doğrudur. Geçmiş ve şu anda yaptıklarımız nefes alış şeklimizde görüntülenebilir. İlginizi çekeceğini düşündüğüm için Sevgili Judith’in “Breathe Deep Laugh Loudly” kitabında ülkelere göre insanların nefes alış şekillerinin değişebileceğinden bahsettiği bölümden birkaç alıntı yapmak istiyorum.

İtalya’da insanların karın bölgelerinde bloke olmuş enerjiler bulunmaktadır. Nefes karın bölgelerine çok az veya hiç gitmemektedir. Göbekli olmaları da buna bağlanabilir. Sert bir karnınız var ise hayatınızda olup biten tersliklerin sebebi bu bölgede biriken ifade olmamış, bloke olmuş negatif enerjilerdir. Bu durum kişiyi sinirli yapabilir.

İngilizlerin karına nefes alma alışkanlıkları vardır. Bu da onları ayakları yere basan, başarılı ve güçlü iradeli insanlar yapmıştır. Sadece karına giden nefes yani yaşam enerjisi sebebiyle kalp bölgelerinin bloke olmasına sebep olmuştur. Bu da onların sevgiye ve şefkate rahatça açılamadıklarını gösterir. Soğuk ırk denmesinin altında yatan sebep nefes alış şekilleri olmasın?

Rusların grup bilinci gelişmiş ve nefese güvenmeleri ve teslim olmaları çok kolaydır. Güce teslim olmuş bir şekilde yaşamlarını sürdürürler. Rusların %90 unun nefesleri karın bölgelerine gitmez. Nefesleri karın bölgesine gitmeye başladığı anda güçlenmeye başlarlar

Amerikalı kadınların nefesleri karınlarına gitmediği için güçlerinden ve iradelerinden özellikle vazgeçmiş durumdalar. Erkekler de aynı şekilde karından nefes almamaya çalışıyorlar. Göğüslerini şişirerek nefes alıyorlar bu da onları duygularından kopuk insanlar haline getirebiliyor.

Taiwan ve Asya ülkelerinde ise bayanlar üst solunum yollarına ve boğaza nefes gitmemektedir. Kendilerini tam ifade edemiyorlar. Nefes seansı sırasında çok fazla öksürük ve tükürük olarak dışarıya çıkabilir.

Türkiye’deki durumu kendi deneyimlerimi referans alarak paylaşmak istiyorum. Türkiye'de tüm illerde yaşayan insanların nefeslerini henüz deneyimlememiş olsam da 2005-2015 yılları arasında Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşayan orta yaş ve üstü erkeklerin karınlarına nefes aldıklarını söyleyebilirim. Konya gibi spiritüel illere gittiğimde ise erkeklerin tam tersi olduğunu Göğüs nefesi aldıklarını gördüm. 2015 yılında sonrasında ise göğüs nefesi alanlarla karın nefesi alanların sayısı birden yarı yarıya olmaya başladı. Bu yazdıklarımdan insanların yıldan yıla değiştiğini söylemek istediğimi düşünmeyin. Bu değişimde kendi enerjimin değişmiş olmasının etkisi olabilir. .


Kadınlara gelecek olursam burada yıllara göre çok değişim olmadı. Türk kadınlarının nefes modeli çoğunlukla göğüs nefesi olduğunu söyleyebilirim. Bu da tüm kadınların ne kadar fedakar ve verici olduklarını göstermektedir. Ben de ilk nefese başladığımda ters nefes alıyordum. Ters nefes kişinin hissettiklerini tam tanımlayamama, bildiklerini de hissedememe durumu yaratır. Bildiğini sandığı konular ile ilgili gerçekte ne hissettiğini sorduğunuzda da tam bir yanıt alamazsınız. Ters nefes modelinin 2-3 nefes sonrasında düzelebileceğini söylesem ne derdiniz? bilmiyorum ama birkaç nefes seansıyla her şey değişecekse nefesi deneyimlemeye değer derim.


Özellikle ayakları yere basan, göğüs bölgesine nefes almayan kadınlar ise hayatlarına sevgiyi ve şefkati kabul etmekte zorlanırlar.


Geçtiğimiz 1,5 senelik dönemde ise en çok rastladığım nefes şekli ise kısıtlı nefes modeli. Kısıtlı nefes modeli olan kişiler dışarıya daha fazla odaklı olurlar. Sosyaldirler. Kendilerinden ziyade diğerleri, dünyada olanlar konusunda bilgilerdir. Her şey her an kontrol etmek isterler. Hayatta kalabilmek için dışarısı yerine kendilerine odaklanmaları gerektiği gerçeğini anlamakta zorlanabilirler.

Sonuç olarak; stresten kurtulmak, daha fazla fiziksel ve mental enerji, daha az eleştiri, mental açıklık ve netlik, ne olursa olsun mutlu olabilme, bol neşe: neşe ve sevgiyi bol bol alabilme ve verebilme , bağımlılıkların ortadan kalkması, hayatınız ile ilgili zor sorulara yanıt bulmak isterseniz nefesi deneyin derim. Nefes, içinizde var olan gücünüzü görünür hale getirdikten sonra iş, alışveriş, sevgi bağımlıllığı gibi farkında olmadığınız bağımlıkları farketmenizi, korku ve acının altına saklanmış olan sevginin ortaya çıkmasını sağlayan bir tekniktir.

Benim hayatımda nefes tam bir dönüşüme sebep oldu. Başımıza gelen hiç bir şey tesadüfi değil.


Unutmayın, dişinize takılan yemek artıklarına tek bir kürdanla nasıl kolayca yok edebiliyorsanız hayatınıza takılanları da nefesinizle dönüştürmeniz mümkün. Bu da bir nefes ötesinde……


Her Daim Sevgi ve Işıkla

63 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page