top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıSibel Kavunoğlu

Nefes Almak Tehlikeli Olabilir mi?


Bu yaşamda var olabilmek için nefes alıp vermekten başka çaremiz yok. Aldığımız nefesin ritmi, solunum kapasitemizi tam olarak kullanıp kullanmadığımız konusunda bize bilgi verir. Bu anlamda derin ya da sığ, hızlı ya da yavaş nefes almak, yaşam kalitemizi etkiler.


Sağlıklı bir kadın, bir dakika içerisinde 12-14, erkeğin ise 14-15 aldığı söylenir. Bazı durumlarda optimum değerin üzerinde hızlı soluk alıp vermek tehlikeli olabilir. Bu tehlikeli durumun adı Hiperventilasyondur. Optimum değerlerin dışına çıkıldığında, bu durum bedendeki karbondioksit miktarında değişime sebep olur. Kandaki karbondioksit oranı, kandaki oksijen oranı kadar önemlidir. Çünkü karbondioksit bedendeki alkalin ve asit karışımının istenilen oranda kalmasına yardımcı olmaktadır.


Nefes konusunda uzman Dr. Robert Fried yaptığı klinik çalışmalar sonrasında böbrek rahatsızlıkları, diabet, dikkat bozukluğu, ellerde ve ayaklarda soğuma, baş ağrıları, aşırı tepki verme, kaslarda gerginlik ve kasılmanın hiperventilasyon kaynaklı olduğunu ileri sürmektedir.


Evde kendi başınıza nefes egzersizleri yapmayı seviyorsanız, aşağıdaki hipervantilasyonu önlemeye yönelik bilgiler işinize yarayabilir;


1- Gün içinde nefesinizin hızlanıp hızlanmadığını gözleyin. Hızlandığını fark ettiğinizde bedeninizi rahatlatın ve diyafram nefesine yönlenin. Nefes alışınızın tam ve derin olmasına ve nefes verişinizin tamamlanmış olduğundan emin olun.

2- Evde bahçede çalışırken, yemek yaparken, dikiş dikerken yaptığınız iş ile nefesinizi uyumlayın

3- Gün içinde yapmayı planladığınız işlerin o gün bitmesi gerekip gerekmediğini şöyle bir gözden geçirin. Acelesi olmayanları bir sonraki ya da daha ileriki günlere bırakın.

4- Rahatlatıcı küçük nefes egzersizleri yapın. İşte size “Buddha’nın öğretilerinde yer alan bir çalışma;

Rahat bir yere oturun. Ve nefes alış verişinizi izlemeye başlayın. Nefes alıp verirken içinizden aşağıdaki cümleleri söyleyerek nefesinizi takip edin.

- Nefes alıyorum, bedenim rahatlıyor

- Nefes veriyorum, gülümsüyorum

- Nefes alıyorum bedeni ve zihnim rahatlıyor

- Nefes veriyorum, gülümsüyorum)

5- Son olarak uzman kişilerden doğal nefes almayı öğrenin.

Her Daim Sevgi ve Işıkla


(*)1-3 şıkta yer alan öneriler Donna Farhi’nin “ Breathing book” isimli kitabından alınmıştır.


65 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page