top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıSibel Kavunoğlu

Hipervantilasyon Nedir?


Hiperventilasyon, anormal derin ve hızlı soluk alma halidir. Hipervantilas­yon genellikle anksiete durumunda olu­şur. Bu nedenle bir dakika içerisinde alınan nefes sayısının erkekler için 12-14, kadınlar için ise 14-15 olması tavsiye edilir. Bu değerlerde aşırı artış bedendeki karbondioksit miktarında değişime sebep olmaktadır. Kandaki karbondioksit oranının ne olduğu kandaki oksijen oranı kadar önemlidir. Çünkü karbondioksit bedendeki alkalin ve asit karışımının istenilen oranda kalmasına yardımcı olmaktadır.

Nefes konusunda uzman Dr. Robert Fried’in yapmış olduğu araştırmalar böbrek rahatsızlıkları, diabet, dikkat bozukluğu, ellerde ve ayaklarda soğuma, baş ağrıları, aşırı tepki verme, kaslarda gerginlik ve kasılmanın hiperventilasyonun sonucu olduğunu göstermektedir. Bu tür rahatsızlıkları olanlar öncelikle doktora başvurmalı ve de “doğru nefes alma” konusunu bir an evvel gündemlerine almalılar.

İşte bazı basit hipervantilasyonu önlemeye yardımcı olacak uygulamalar;

1- Gün içinde nefesinizin hızlanıp hızlanmadığını gözleyin. Hızlandığını fark ettiğinizde bedeninizi rahatlatın ve diyafram nefesine yönlenin. Nefes alışınızın tam ve derin olmasına ve nefes verişinizin tamamlanmış olduğundan emin olun.

2-Evde bahçede çalışırken, yemek yaparken, dikiş dikerken yaptığınız iş ile nefesinizi uyumlayın

3-Gün içinde yapmayı planladığınız işlerin o gün bitmesi gerekip gerekmediğini şöyle bir gözden geçirin. Acelesi olmayanları bir sonraki ya da daha ileriki günlere bırakın.

4-Rahatlatıcı küçük nefes egzersizleri yapın. İşte size “Buddha’nın öğretilerinde yer alan bir çalışma;

Rahat bir yere oturun. Ve nefes alış verişinizi izlemeye başlayın. Nefes alıp verirken içinizden aşağıdaki cümleleri söyleyerek nefesinizi takip edin.

  • Nefes alıyorum, bedenim rahatlıyor

  • Nefes veriyorum, gülümsüyorum

  • Nefes alıyorum bedeni ve zihnim rahatlıyor

  • Nefes veriyorum, gülümsüyorum)

5-Son olarak uzman kişilerden doğal nefesi öğrenin

Her Daim Sevgi Işıkla

(*)1-3 şıkta yer alan öneriler Donna Farhi’nin “ Breathing book” isimli kitabından alınmıştır.

162 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page