Mutlu Olmak İçin Meditasyon

Meditasyonun Faydaları

 

Meditasyonun temel amacı kendinizle ilgili farkındalığınızın artmasını sağlayarak kendi iç gücünüzle temasa geçmenizi dolayısıyla günlük bedensel aktiviteleriniz, insanlarla olan ilişkileriniz ve hayatınızı zenginleştirmektir.  Derin Meditasyon sırasında zihin, beden ve ruh arasında büyük bir uyum oluşur. Bu şekilde kişi kendisini çok daha rahat ve iyi hisseder. Bedeni ve zihni sakinleştirmek sorularınızı bekleyen yanıtlarla bağlantı kurmanıza yardımcı olur. Sizi günlük yaşamın verdiği aşırı gerilim, stres, acı ve derin çatışma hissinden arındırır ve kendinizi yeniden enerji ve ruhsal bakımdan güçlendirir. 

 

Meditasyon düzenli ve sürekli yapıldığında tam olarak yararını görebiliriz. Meditasyonun günlük bir alıştırma halinde yapmaya başladığımızda tüm zihnin ve dikkatin bir noktada yoğunlaşmasından kaynaklanan o rahatlatıcı sükûnet ve dinginlik giderek daha çekici hale gelir. Giderek yüksek benliğinizi ve bilincinizi daha yakından tanır ve kabullenirsiniz. Yetenek ve güçlerinizi daha yakından tanıdığınızda ise kendi hayatınızda ne yaptığınızla ve hayatınızın yüksek amacıyla bağıntılı olarak hizmet ederler. 

 

Meditasyonun En Çok Bilinen Faydaları;

 

  • Zihni berraklaştırır, pozitif konsantrasyonu geliştirir. 

  • Huzurlu bir zihin, öz saygı ve mutluluğu sağlar

  • Hafızayı güçlendirir. 

  • Yaşamdaki zorlukları soğukkanlılıkla karşılama gücünü verir.

  • Potansiyelinizin tam olarak ortaya çıkmasını sağlar

  • Düşüncelerinizi daha iyi kontrol edebilir hale getirir. 

  • Daha kolay karar almanızı sağlar.

  • Uyku kalitenizi arttırır. 

 

Tüm bilgiler Kathleen Mcdonald'ın "How to Meditate" kitabından alınmıştır. 

b5ba72c4a1414366a5461be3619dacd8-2.jpeg

Meditasyon Nedir?

 

Meditasyon “aşina olma”, "tanıdık olma" şeklinde tanımlanabilir. Meditasyonla herhangi bir nesne ve olaya odaklanıp sezgilerimizi ve içimizdeki bilgeliği kullanarak gerçeği keşfederiz. Herhangi birisi bize karşı hak etmediğimiz şekilde, saygısızca davrandığında üzülebilir, hatta öfkelenebiliriz. Üzgün ve öfkeli olmamızın sebebi negatif davranış ve duygulara aşina olmaktır. Meditasyon yaparak negatif yerine daha fazla pozitife aşina olmayı, pozitifi daha kolay ve doğal olarak hayatımıza almayı öğrenerek saygısızca davranan kişiler karşısında daha sakin ve sabırlı olmayı hatta daha fazla sevgi ve şefkatte kalmayı başarabiliriz. Meditasyonla en zorlu ve acı dolu deneyimlerde dahi nasıl mutlu olunabileceği keşfederek günün birinde tatminsizlik, öfke, endişeden tamamen arınmış bir halde bulabiliriz kendimizi.

18.jpg

 Neden Meditasyon?

 

Her insan mutlu olmak ister. Bu hayatta yaptığımız seçimlerin gerçek amacı, mutlu olmak, acı ve üzüntüden uzaklaşmaktır. Bir ilişkiden diğer bir ilişkiye, bir işten diğerine, bir şehirden diğerine gider, bizi eğlendireceğini düşündüğümüz elektronik aletlere para harcar, doğada zaman geçirir, sağlıklı besinlerle beslenir, yoga yapar, birçok spritüal teknikleri deneyimleyerek mutluluğu deneyimlemek isteriz. Mutlu olmayı istemenin yanlış bir tarafı yoktur. Asıl sorun, tüm bu aktivitelerin mutluluğun kaynağı olduğunu düşünmektir. Bu aktiviteler en başında mutlu olmamızı sağlasa da bir süre sonra mutluluk hissi bir şekilde yok olur. 

 

Tabiat, çevremiz, arkadaşlarımız sürekli değişim içindedir. Çikolata yemek başta bizi mutlu etse de bir oturuşta bir kilo çikolatayı yiyip bitirdiğimizde aynı mutluluğu hissedemeyebiliriz. Budist anlayışa göre mutluluk kalıcıdır ve herkesin kalıcı mutluluğu deneyimleme potansiyeli vardır. Mutluluğun asıl kaynağı zihnin içindedir. Mutluluk zihni anlamak ve onu dönüştürmekle ilgilidir.

Meditation Class

Mutlu Olmak İçin Meditasyon

Birçok farklı meditasyon tekniği vardır. Her bir tekniğin kendine özel işlevi ve faydası vardır. Meditasyon yaparak zihin dönüştürülebilir. Bu şekilde zihnin daha fazla pozitif hali deneyimlenir. En güzel sonuçlar sessiz, sakin bir yerde yapılarak elde edilse de belli bir tecrübeden sonra gürültülü bir ortamda, iş yaparken, yürürken, otobüste giderken, yemek pişirirken dahi meditasyon yapmak mümkündür. Önemli olan zihni meditatif seviyeye getirebilmektir.

 

Zihni dönüştürmek derece derece ilerleyen yavaş gelişen bir süreçtir. Meditasyonu sabırla sürekli yaparak hayatımıza aldığımızda kısa sürede gerçek bizi tanır, daha az endişe, daha fazla pozitif ve rahatı deneyimlemeye başlarız. Gerçekçi olmayan beklentilerimiz azalır, ilişkilerimiz düzelir, daha bozulmaz ve tatminkar, mutlu bir yaşantımız olur.

Siz Hala Meditasyona Başlamadınız?

Sibel Kavunoğlu

11 Ekim 2018

Düşüncelerden arınmanın yolu meditasyon yapmaktan geçer. Meditasyon yapması kolay olsa da sürekli olarak yapılması zordur. Meditasyon konusunda bir şey bilmeseniz de başlangıç aşamasında Guru google’dan bir şeyler öğrenebilirsiniz. Meditasyon, nefese odaklanarak pozitif konsantrasyon geliştirmenizi sağlayan basit bir tekniktir. Meditasyon yapmak için üniversite mezunu olmaya birkaç dil bilmeye gerek yoktur.

 

Meditasyona başladığınızda içinizdeki bildik ses, (ego) konuşmaya başlar. Meditasyona son vermeniz için engeller yaratır. Örneğin, Çok Saçma, nefese odaklanarak huzuru nasıl bulacaksın. Kaç gündür oturuyorsun hiçbir şey olduğu yok. Diğerlerinin doğru söylediğinden emin misin? Bu kadar basit olmamalı? gibi ipe sapa gelmeyen düşüncelerle içinize şüphe tohumlarını düşürür. Daha çok keyif alacağınızı düşündüğü aktivitelere yöneltir. Öyle ki nefesinize odaklanmak için zamanınız kalmaz ya da meditasyona zaman ayırdığınızda uykunuz gelir.

Daha Fazlası

Meditasyon, Zihnin Doğasını Anlamak

Sibel Kavunoğlu

13 Ocak 2020

İnsan evriminin başlangıcından bugüne kadar, insanlar birçok şekilde keyif ve mutluluk veren bir şeyler aradılar. Büyük bir çoğunluğu başarılı olamadı. Kendi deneyimlerinizden bu durumu fark ettiğinize eminim. En azından mutluluğun zenginliğe bağlı olmadığını biliyorsunuz. Artık farkındalık kazanmak için Himalayalara gitmek gerekmiyor. Birçok şeye kolaylıkla ulaşabildiğimiz için birçok şeyin farkındayız. Herkes, bir şekilde mutlu ve neşeli bir yaşam elde etmenin daha iyi yollarını araştırıyor. İşte Meditasyon da bu yollardan biri.

 

Birçok insan meditasyon yapmayı deniyor. Bazıları,”evet, çok iyi”,bazıları da “bana göre değil”diyor. Ben meditasyonla 15 yıl önce tanıştım.9 yıldır da Tibet Budizm’inin meditasyon metotlarını uyguluyorum ve hepsi de bana çok iyi geliyor. Dürüst olmak gerekirse ilk beş yıl meditasyon tekniğini ara ara uyguladım. “Bundan bir şey çıkar mı ki?”şeklinde sorgulamalar yapıyordum. Çünkü yeni başlangıçlar çok hoşuma gitse de onları hayatıma almam zaman alır. Sanırım biraz dik kafalıyım. İyice ikna olmam gerekiyor. Bu yüzden de zihnimin en derinlerinde var olan şeylerin su yüzüne çıkması zaman alıyor. Önce suyuma gidiyorlar. Sonra sızma hareketi başlatıyorlar. Meditasyonda tıpkı böyle oldu. Daha Fazlası

Dışarıdan sevgi bekliyorsak önce içerideki sevgiyi keşfetmeliyiz. İçimizdeki sevgiyi ne kadar çok keşfedersek o kadar da yansıtırız. Barış, hiç bir sorun olmayacağı ya da çatışma yaşanmaması anlamına gelmez. Barış, bir çatışma çıktığında sağ duyumuzu kullanarak şefkatimizi insanlara yaymak demektir. Bununla birlikte şiddetin varlığı da sınırlanır. Gerçek barış budur. Fakat içsel barışımızı sağlamadıkça bu çok zordur. Gerçek barış, içsel barıştan gelir........Holiness Dalai Lama